Amateur Horticulture Competition

Advisor’s Award
Joseph P. Keefe Technical High School – Small Bay Window Collection    
Awarded for horticultural excellence to an individual, group or garden club for an entry in the Small Bay Window Collection of the Structure Classes of the Amateur Horticulture Competition.

Anne Crowley Award
Jocelyn Sherman – Primulina ‘Putina’
Awarded for the finest gesneriad exhibited in the Amateur Horticulture Competition.

Bennett Award
Libby Moore – Cymbidium orchid
Awarded to the exhibit which demonstrates the most outstanding horticultural achievement in the Individual Entry Classes 1-67.

Beket Lang Award
Maya Khalil – Crassula ovata 
Awarded for an outstanding effort by a junior (aged 16 or younger)

Corliss Knapp Engle Award
Diane Guidone – Mother & Baby – Begonia ‘Paso Doble’   
For the individual exhibit most reflecting the enthusiasm, skill and spirit of this consummate grower and friend of horticulture.

Cruso Award
mrn Tomusiak – Identical Plants – Clivia miniata 
Awarded for outstanding effort by an individual exhibitor in the Amateur Horticulture Competition.

Cunningham Award
mrn Tomusiak – Identical Plants – Clivia miniata
Awarded for horticultural and artistic excellence to an individual exhibiting a plant in the Individual Entry Classes 1-71.

Evelyn D. Cronin Award
Libby Moore – Cymbidium cv.
Awarded yearly in the orchid classes of the Amateur Horticulture Competition, if merited, to the orchid plant in bloom showing excellence of culture regardless of growing environment

Libby Stephenson Award
Carrie Waterman – Gasteria Collection
Awarded to the most meritorious exhibit grown under artificial light in the Individual Entry Classes 1-71.

Logee Award
Libby Moore – Cymbidium orchid
Awarded to the most meritorious windowsill-grown exhibit in the Individual Entry Classes 1-71.

MHS Green Thumb Award
Caroline Kotosky – Collection of Succulents       
Awarded to the Junior Horticulture exhibitor who has succeeded in growing and presenting the most challenging plant.

MHS President’s Award for Junior Hort
Maya Khalil – Indoor Container Garden of Tillandsia
Awarded for excellence in Junior Horticulture, emphasizing the appreciation of unusual or uncommon plant material.

Thompson Begonia Award
Bonnie Trowbridge – Begonia x erythrophylla ‘Helix’           
Awarded for the finest begonia exhibited in the Begonia classes of the Individual Entry Classes 24 – 25.  Entry must have received a First Place ribbon

Wheatland Award
Cactus & Succulent Society of MA – Large Bay Window Collection  
Awarded for horticultural excellence to an individual, group or garden club for an entry in the Large Bay Window Collection or Plant Room of the Structure Classes of the Amateur Horticulture Competition 

Bette Levine Sweepstakes Award
Libby Moore – 7 blue ribbons
A certificate is to be given by the Garden Club Federation of Massachusetts, Inc. to the exhibitor with the greatest number of blue ribbons in all classes in the Amateur Horticulture Division of the Massachusetts Horticultural Society’s spring flower show. The winner is determined by the Amateur Horticulture Committee.

Garden Club of America Award for Excellence in Horticulture
Cactus & Succulent Society of MA – Large Bay Window Collection
Awarded for a competitive exhibit of great distinction in the horticulture section of a major flower show.

National Garden Clubs Medal for Horticulture
Libby Moore – Phlebodium aureum ‘Blue Star’ 
Awarded to the horticultural exhibit judged by a NGC, Inc. panel to be the finest in a major non-standard flower show. Must score 95 points or more.

Floral Design Competition

 John Taylor Arms Award
Maureen Christmas, Acton Garden Club

Natalie W. Wolf Award
Maureen Christmas, Acton Garden Club

Ruth A. Wallack Award of Design Excellence
Susan Schiltgen Johnson & Joyce Kimball, Bow, NH Garden Club

Susan Scheel Thomas Novice Award
Jerome Moles, Wareham Garden Club

Garden Club of America Award for Excellence in Floral Design
Cynthia Chapra, Weston Garden Club

Garden Club of America Zone I Bowl
Dee Freiberg & Cynthia Chapra, Weston Garden Club

Interpretation Award – Entry Day II
Sue A. Cram, New Hampton, NH Garden Club

Interpretation Award – Entry Day II
Laura Daniel

Best of Day – Entry Day I
Sue A. Cram, New Hampton, NH Garden Club

Best of Day – Entry Day II
Andrea Little, Westborough Garden Club

Artisan Award
Sue A. Cram, New Hampton, NH Garden Club

Novice Award – Entry Day I
Jerome Moles, Wareham Garden Club

Novice Award – Entry Day II
Henry Schmidt & Margaryta Lindi, Hopkinton Garden Club

Youth Artistic Crafts (ages 4 – 5)
Kona Rose, Wollaston

Youth Artistic Crafts (ages 6 – 7)
Kathryn, Chestnut Hill

People’s Choice Award – Entry Day I
Yuko Kojima, Weston Garden Club

People’s Choice Award – Entry Day ll
Jennifer Figge, Chestnut Hill

Photography Competition

Adult Classes 

Best in Show Award
Phyllis Meinke

Corliss Engle Award
Jerold Jaeger

Garden Club of America Certificate of Excellence
Laura Simpson

Novice Award
Jean Pierre Ducondi 

Popular Vote
Jerold Jaeger       

Youth Classes 

Best in Show Award
Madeline 

Nature Award
Nadia 

Creativity Award
Ailsa 

MassHort President’s Award
Nico 

Popular Vote
Nico